.::ALTİLİMATİK::.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.::ALTİLİMATİK::.

.:ALTiLiMaTiK:.AnasayfaKayıt OlGiriş yapAramaLatest images

Tes-İş’in trilyonları kayıp

YazarMesaj
KOMUTAN
GR I
GR I
KOMUTAN

Rep :
Tes-İş’in trilyonları kayıp Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Tes-İş’in trilyonları kayıp Right_bar_bleue

Ruh Halim : Tes-İş’in trilyonları kayıp Gevsek10
Takımım : Tes-İş’in trilyonları kayıp 1444

Kişi sayfası
OyunLar:
Tes-İş’in trilyonları kayıp Left_bar_bleue9/9Tes-İş’in trilyonları kayıp Empty_bar_bleue  (9/9)

Tes-İş’in trilyonları kayıp Empty
MesajKonu: Tes-İş’in trilyonları kayıp   Tes-İş’in trilyonları kayıp EmptyPaz Ara. 28, 2008 5:09 am

Tes-İş’in trilyonları kayıp Spacer
25 Aralık 2008 Perşembe - 09:42:37
Olağanüstü genel kurula gidecek Tes-İş’te muhalefetten yönetime ağır suçlama: İki yılda 250 trilyon nereye gitti, nasıl harcandı bilinmiyor

Tes-İş Sendikası’nın, hafta sonunda yapılacak Olağanüstü Genel Kurulu öncesi skandal iddialar ortaya atıldı. Genel Kurul öncesi açıklama yapan 17 şube başkanı, mevcut yönetimin 250 milyon YTL’lik (250 trilyon TL) harcamasını açıklamadığını dile getirdi. Muhalifler ayrıca, Genel Başkan Mustafa Kumlu’nun kendisi, eşi ve çocukları üzerinde tespit ettikleri yaklaşık 10 milyon YTL’lik gayrimenkul dökümünü kamuoyuna duyurdu.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu başkanlığındaki Tes-İş’te hafta sonunda Olağanüstü Genel Kurul yapılacak. Genel Kurul’da Kumlu başkanlığında, mevcut yöneticilerden isimlerin de yer alacağı bir liste adaylığa hazırlanırken, muhalefet de harekete geçti

Kendi aralarında toplanıp, ortak bir metin hazırlayan muhalefet dün bu ortak metni Tes-İş Sendikası önünde kamuoyuna duyurdu. Açıklamayı okuyan Tes-İş Trabzon Şube Başkanı Cengizhan Gündoğdu, mevcut yönetimin, 70 bine yakın Tes-İş üyesini hiçe saydığını, hak ve menfaatlerini yeterince korumadığını savunarak şunları söyledi: “Bu yönetimi kim seçti? Bizler seçtik. Şimdi de onlara ‘Bırakın, gidin’ diyoruz. 10 yıllık Genel Başkan’a ‘git’ diyoruz. Demokratik bir çözüm öneriyoruz. Çünkü Başkan Mustafa Kumlu ve Yönetim Kurulu objektif kıstaslara göre sendikamızı 250 milyon YTL ( 250 trilyon ) zarara uğratmışlardır.”

‘Olağanüstü kaçınılmaz oldu’

MYK’nın, olağanüstü kongreyi önlemek için olağanüstü gayret sarf ettiğini belirten Gündoğdu, “Üye işçilerin bu korkunç manzara karşısında artık susmadığını gören M.Murat Altemiz ve Mehmet Özyılmaz, bu kötü gidişe daha fazla ortak olmamak için Yönetimden ayrılınca, olağanüstü kongre kaçınılmaz hale gelmiştir” dedi.

“İki yılda 250 trilyon nereye gitti, nasıl harcandı? İşçilerden toplanan aidatlarla, sendikamıza ait paralarla hangi akıl almaz harcamalar yapıldı?” sorularını yönelten Gündoğdu, Ankara Akay Hastanesi, Aydın Didim tesisleri, Mersin Oteli, Ankara Enerji Oteli, Balıkesir Akçay tesisleri ve daha birçok yatırım ve harcamada, sendikanın son 2 yılda en iyimser hesapla 250 milyon YTL’ye yakın kayba uğradığını ileri sürdü.

Gündoğdu, “İhalelerde usulsüzlük var, keyfilik var. Çok açık ve kesin bir şekilde sendikayı zarara uğratma var, ihalelerde şirket kayırma var, hesapların ve ihalelerin şube başkanlarından ve teşkilattan gizlenmesi var, açıklanan meblağların gerçeği tutmaması, yalancılık, kamufle var” iddialarında bulundu. Gündoğdu, “Yönetim Kurulu üyelerinin, özellikle Başkan Mustafa Kumlu’nun hızla zenginleşmesi, büyük bir servet artışı var, usulüne uygun veya usulsüz yapılan istihkak ödemelerinden sonra her nasılsa kendinin ve yakınlarının banka hesaplarına yönelik afaki kazanımların özellikle 2005 yılından sonra oluşan bu zenginleşmede rolü var mı diye sormak gerekir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
Birlikte hareket eden şubeler
Açıklamanın ardından görüşlerine başvurduğumuz Gündoğdu, daha önce 34 şubeden 24 şube başkanının kendileri ile hareket ettiğini, ancak baskı ile açıklamalarının engellendiğini savundu. Gerçekte desteklerinin daha fazla olduğunu, ancak isim açıklamaktan çekinenlerin bulunduğunu belirten Gündoğdu, “bu yönetimin Başkan dahil tamamen gitmesini istiyoruz” diye konuştu.
Gündoğdu birlikte hareket ettikleri şubelerin Türkiye’nin bütününü kapsadığını belirterek, şubeleri şöyle sıraladı.
“Hüseyin İnal İzmir 2 No’lu Şube Başkanı, Seydi Önder İzmir 1 No’lu Şube Başkanı, Şükrü Kaçmaz Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı, Ali Öncü Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı, Hayrettin Taşkın Elazığ Şube Başkanı, Mustafa Kaya Isparta Şube Başkanı, Ünal Dar Eskişehir Şube Başkanı, Cafer Tayyan Güzel Soma Şube Başkanı, Hüseyin Özil İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı, Durali Karakoç Ankara 1 No’lu Şube Başkanı, Mehmet Kılınç Ankara 2 No’lu Şube Başkanı, Tevfik Güveri Sivas Şube Başkanı, İrfan Ünlü Samsun Şube Başkanı, Mehmet Solak Konya Şube Başkanı, F. Mevlüt Ünal Antalya Şube Başkanı, Eşref Erden Kütahya Şube Başkanı.”
Yönetim iftira dedi
Tes-İş Yönetim Kurulunun, iddialara ilişkin açıklamasında, “Harcamaların toplamı 250 milyon YTL tutmazken, muhaliflerin ‘sendikamızın 250 milyon YTL zarara uğratıldığı’ iddiası komik ve kasıtlıdır” idiasında bulunuldu.

Muhalefetin iddialarının oluşacak yeni yönetime ilişkin çalışmalar sırasında yaşanan anlaşmazlık karşısında atılan iftiralar olduğu ileri sürüldü: “Muhalifler, taleplerinin gerçekleşmeyeceğini anlamaları üzerine ‘ya da...’ lı isteklerini şantaja vardırmışlardır.” Açıklamada, Genel Başkan Mustafa Kumlu ile Tes-İş Yönetim Kurulu üyelerinin gerek kişisel mal varlıkları, gerekse sendikal faaliyetleriyle ilgili veremeyecekleri hesabın bulunmadığı iddia edildi. Ayrıca, sendikanın hesaplarının yeminli mali müşavirlerin denetiminde olduğu hatırlatıldı.
--------------------------------------------------------------------------------
MYK’ya yönelik suçlamaların listesi
EÜAŞ’a bağlı ADUAŞ bünyesindeki 9 Santralın özelleştirilmesinde, Elektrik Dağıtım Bölgelerinden AYDEM’in devredilmesinde ve BAŞKENT, SAKARYA, MERAM, ARAS Dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi süreçlerinde seyirci kalınmış olup; üyeler lehine bir tek söz yada eylem ortaya konulmadı,
Taşeronlaşmanın önüne geçilemediğinden, taşeron işçi sayısı bir çok işyerinde üye sayısını geçti,
53 yaş zorunlu emeklilik bir tek DSİ’de uygulanarak, üyelerimiz en verimli çağında kapıya konuldu, bu kuruluşumuzun kan kaybetmesine seyirci kalındı,
Bu yönetim, Tes-İş’i eritiyor!,
Ankara Akay Hastanesi’nin alımı sırasında 50 trilyon lira zarara uğratıldık, bize yalan söylediler!

Hastanenin alım fiyatını 6 Hazıran 2008 tarihindeki Başkanlar Kuruluna sunulan çalışma raporunda 57 trilyon olarak gösterdiler, sonra Denetim Kurulu denetim esnasında bu hastanenin 92 trilyona alındığını tespit etti.
Didim Tesisleri 18.9 trilyona ihale edildi, 72 trilyona vardığı halde tamamlanamadı. Buna rağmen bu tesis kesin kabulu yapılmadan 10 yıllığına yıllık 1 trilyon gibi komik bir parayla kiraya verildi, en az 55 trilyon fiyat farkı doğdu ve sendika zarara uğratıldı,
Mersin Otel’de tadilat üstüne tadilat yapıldı, 10 trilyon zarara sürüklendik. Bu Otel kiraya verildi, 1 yıldır kira alınmıyor.
Enerji Otel’de de aynı senaryo uygulandı. 4.5 trilyona aldılar, çeşitli girişimlerle maliyetini 7 trilyona yükselttiler. Koskoca oteli aylık 11 milyara kiraya verdiler. Kongreden önce, kira işini düzeltme telaşına kapıldılar ve gerçek kira değerinden uzak, aylık 28.000-30.000 YTL yükselttiler.

Balıkesir Akçay Tesisi’nde de korkunç bir skandal yaşadık. Fizibilite raporu hazırlatılan firma: “Bu tesis 34 trilyona yapılır” diyor. Tesisi 42 trilyona ihale ediyorlar, firma henüz bitmeyen bu tesiste 55 trilyona varan harcama yapıyor. Sadece işin bu yönü ile Sendika kasasından fazladan çıkan 23 trilyon zarar var.

25 trilyon harcayıp Anadolu Liseleri yaptırıldı. Üyelerin çocuklarına bu okullarda hiçbir öncelik tanınmıyor. Aynı paraya, üye çocuklarının okuyacağı 15 okul yaptırılırdı!

--------------------------------------------------------------------------------
Bu bolluk nereden?

Muhalifler, Kumlu’nun kendisi, eşi ve çocukları üzerinde yaklaşık 10 milyon YTL’lik gayrimenkul tespit edip kamuoyuna duyurdular.

1) Çankaya; 2. Bölge Karakusunlar’da daire, alım tarihi: 30.12.2005
2) Çankaya Karakusunlar’da henüz bitmemiş ve tapusu alınmamış daire.
3) 2008 model BMW otomobil.
4) Bolu Abant’ta villa (Bakacak köyü Başyazıcıoğlu Bolu Evleri)
5) Kuşadası Davutlar’da villa.
6) Çankaya İkinci Bölge Karakusunlar’da daire, alım tarihi: 06/10/1999
7) Çankaya Beşinci Bölge İlker Mahallesi’nde dükkan, alım tarihi: 08/12/1992
Cool Çankaya 5. Bölge Öveçler’de daire, alım tarihi: 17/10/2002
9) Melikgazi/Kayseri-İkinci Eskişehir Mahallesi’nde arsa, alım tarihi: 01.08.1996

Patron eşi gibi

Eşi Sevim Kumlu’nun malvarlığı:

1) Gölbaşı/Hacılar-İmar köyü 3 bin metrekare arsa, alım tarihi: 31.03.2008
2) Gölbaşı/Ballıkpınar-İmar köyü 3 bin 750 metrekare arsa, alım tarihi: 02.04.2008
3) Gölbaşı/Ballıkpınar köyünde dükkan daire, alım tarihi: 03.12.2004
4) Gölbaşı/Polatlı-Alcı köyünde 5 bin 600 metrekare arsa.
5) Kayseri/Melikgazi Osman Kavuncu Mahallesi’nde arsa, alım tarihi: 16.02.2007
6) Kayseri/Kocasinan Kalenderhane Mahallesi’nde daire, alım tarihi: 07.02.1991
7) Mersin İkinci Bölge Mezitli Tece köyü bağımsız ev, alım tarihi: 04.02.1994

Çocuklar da zengin

Milli Eğitim Bakanlığı’nda müşavir olarak görev yapan öğretmen oğul Bülent Kumlu:

1) Gölbaşı/Hacılar-İmar köyünde 3 bin metrekare arsa, alım tarihi: 22.06.2006
2) Gölbaşı/Ballıkpınar köyünde ev, alım tarihi: 31.03.2006
3) 2006 model BMW X-5 jeep.
4) Kayseri Melikgazi Kanlıyurt Mahallesi’nde ev, alım tarihi: 16.08.2002
5) Çankaya İkinci Bölge Karakusunlar Mahallesi’nde daire, alım tarihi: 26.06.2003

Yol-İş’te 1500 YTL’ye çalışan kızı Sibel Kumlu Çiçek’in malvarlığı:

1) Çankaya 2. Bölge’de ve Çankaya 6. Bölge’de iki daire.
https://altilimatik.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası